top of page

ד״ר יעל בן דוד, פסיכולוגית חברתית, יועצת ארגונית ומנחת קבוצות. מרצה וחוקרת בבית הספר ברוך איבצ׳ר לפסיכולוגיה באוניברסיטת רייכמן. מתמחה בפיתוח צוותים, עבודה היברידית ופיתוח מנהיגות בעולם העבודה המשתנה.  עובדת למעלה מעשר שנים בייעוץ להנהלות בכירות  בארגונים עסקיים, חברתיים וציבוריים. קרא עוד

ד״ר תמי רובל ליפשיץ, פסיכולוגית, חוקרת ויועצת ארגונית. חברת סגל במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית, עומדת בראש התכנית לתואר שני בלימודי הארגון. עוסקת במחקר, ייעוץ ופיתוח ארגוני מזה 15 שנים. מתמחה בערכים ותרבות ארגונית, יצירת שותפויות, התמודדות עם קונפליקטים ויחסי כוח, ופיתוח מנהיגות. בין לקוחותיה ארגוני הי-טק, משרדי ממשלה, מוסדות אקדמיים, עמותות וקרנות פילנתרופיות. קרא עוד

נופר טל, יועצת ארגונית ומפתחת תוכן. בעלת תואר שני בהתנהגות ופיתוח ארגונים מהמרכז הבינתחומי הרצליה, ותואר ראשון בסוציולוגיה ומנהל עסקים מהאוניברסיטה העברית. כותבת את התיזה שלה על למידה ארגונית והקאתונים. עבדה כמפתחת הדרכה בחברת IBM, וכמתמחה במשרד ייעוץ ארגוני גלי גורן.

נעמה קיפניס רפאלוביץ, מתמחה ב"אביגיל". סטודנטית לתואר שני בפסיכולוגיה חברתית-ארגונית באוניברסיטת בר אילן ובעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה מהאוניברסיטה העברית. עבדה כמעריכה מומחית בחברת משאבי אנוש "אדם מילא".

למה אביגיל?

אביגיל התנכי״ת מהווה עבורנו מקור להשראה בשל יכולתה לחשוב באופן צלול במציאות מורכבת במיוחד. הסיפור של אביגיל מתחיל בסכסוך בין בעלה הראשון, נבל הכרמלי, לבין דוד טרם הפך למלך. נבל סירב לשלם לדוד מס (יש הטוענים, דמי חסות), והוא יצא עם מאות לוחמים לבית המשפחה על מנת לנקום. חייהם של אביגיל ובני ביתה היו בסכנה. במקום לקפוא על שמריה, לברוח או להילחם, אביגיל יוצאת לקראת דוד וחייליו ומציעה להם מנחה - וגם קצת פרסקפקטיבה. היא מעודדת את דוד לחשוב מחדש על ההשלכות של פעולת נקם לתדמיתו ולמלכותו העתידית, ומזכירה לו את התהילה השמורה למי שיודע לסלוח. דוד לא רק משתכנע לחוס על חייהם אלא מודה לה על שמנעה ממנו לבצע הרג מיותר, ולימים, אף נושא אותה לאשה.

בהגות היהודית אביגיל הינה דמות שנויה במחלוקת. היא נחשבת לדמות מופת, שבעזרת חכמתה ותושייתה  הצילה חיים ומנעה מדוד לחטוא. אך ישנם גם קולות המבקרים אותה על כך שהשמיעה באזני דוד דברים קשים על בעלה, וכאלה הטוענים שהשתמשה ביפייה על מנת לעורר את תשוקתו ובכך להשפיע עליו. למרות זאת, אביגיל נמנית בין שבע הנביאות שקמו בישראל, ויש הרואים בחולשתה חלק אינהרנטי מהמורכבות הפנימית האנושית הקיימת בכל אדם - גם במנהיגים הגדולים ביותר.

למרות ובזכות היותה דמות מורכבת בחרנו לקחת השראה מאביגיל. עבורנו אביגיל מסמלת דמות נשית אשר לוקחת שליטה על גורלה, מתנהלת בצורה אסטרטגית ואחראית כלפי התלויים בה, ומפגינה יצירתיות וגמישות מחשבתית גם בנסיבות הקשות ביותר. בעבודתנו כיועצות, אנו מציעות ללקוחותינו מרחב בו ניתן להתבונן מחדש באופן יצירתי על המציאות בתוכה הם פועלים, להשפיע על המתרחש בה, ולהתמודד עם משמעויות חיוביות ושליליות של עבודה מחוץ לגבולות הנוחות האישיים, החברתיים והארגוניים.

פגישת דוד ואביגיל. ציור מאת פיטר רובנס, משנת 1630.

באדיבות הגלריה הלאומית לאמנות, וושינגטון ארצות הברית.

bottom of page